دانستنی های سلامت و زیبایی

آیا سرم ویتامین سی باعث تیرگی پوست میشود؟

ایا سرم ویتامین سی پوست را تیره میکند؟

اگر به طور خلاصه و مفید بخواهیم به این سوال پاسخ دهیم مطمئنا پاسخ خیر است. ویتامین سی از جمله موادی است که برای از بین بردن حتی لکه های پوستی استفاده میشود و پوست را روشن و درخشان میکند.

ویتامین C به عنوان یکی از بهترین مواد ضد پیری موجود در بازار شناخته شده است و کلید حفظ پوست صاف، یکدست و درخشان است. اگرچه احتمالاً ویتامین C را در رژیم غذایی خود دریافت می کنید، اما هیچ راهی برای تضمین اینکه مستقیماً وارد پوست شما می شود وجود ندارد. استفاده از سرم ها و سایر محصولات موضعی مستقیم ترین راه برای بهره مندی از این فواید و اثرات ویتامین C بر روی پوست است.

 

اگر به زیبایی پوست خود اهمیت می دهید حتما در مورد تاثیر ویتامین C بر روی پوست شنیده اید. یکی از راه‌های افزودن ویتامین C به برنامه روزانه، گنجاندن آن در رژیم غذایی است. اما راه موثرتر این است که از سرم ویتامین C به طور مستقیم روی پوست خود استفاده کنید. همه ما تا حدودی می دانیم که ویتامین C برای ما مفید است، اما آیا دقیقاً می دانیم که فواید آن چیست؟ نظرات چندین متخصص پوست در زمینه ویتامین C در مقاله زیر گردآوری شده است.

تاثیر ویتامین C بر روی پوست

ویتامین C دارای مشخصات ایمنی عالی است و منبع قابل اعتمادی است. اکثر افراد می توانند برای مدت طولانی از ویتامین C موضعی استفاده کنند بدون اینکه عوارض جانبی داشته باشند. همچنین استفاده از ویتامین C با سایر مواد فعال مراقبت از پوست از جمله آلفا هیدروکسی اسیدها، رتینول ها و SPF بی خطر است.

در موارد نادر، افرادی که پوست بیش از حد حساس دارند ممکن است سوزش خفیفی را تجربه کنند.

مرطوب کننده پوست

بر اساس یک مطالعه در سال 2017، بیشتر پوست و بافت های سالم حاوی غلظت بالایی از ویتامین C هستند که نشان می دهد ویتامین C از طریق جریان خون در بدن تجمع می یابد. در بررسی تاثیر ویتامین C بر روی پوست کافی است ویتامین C موضعی به شکل اسید اسکوربیک به بهترین شکل در پوست نفوذ کند.

منیزیم آسکوربیل فسفات، یکی دیگر از مشتقات ویتامین C مورد استفاده در مراقبت از پوست، اثر آبرسانی بر روی پوست دارد. از دست دادن آب از طریق اپیدرمی (TEWL) را کاهش می دهد و به پوست شما اجازه می دهد رطوبت را بهتر حفظ کند.

پوست شما را روشن میکند

ویتامین C می تواند به محو شدن رنگدانه ها و صاف کردن سطح پوست برای کاهش تیرگی کمک کند اثرات ویتامین C بر روی پوست شامل درخشندگی و جوانی است. یک بررسی در سال 2017 اشاره می کند که استفاده از ویتامین C از تولید ملانین، رنگدانه مسئول رنگ پوست، جلوگیری می کند. این می تواند به محو شدن لکه های تیره و کدری کمک کند.

به کم کردن قرمزی و یکنواخت شدن رنگ پوست شما کمک می کند

با ادامه بررسی تاثیر ویتامین C بر روی پوست، این ویتامین همچنین از طریق ظرفیت آنتی اکسیدانی خود به عنوان یک عامل ضد التهابی عمل می کند. این بدان معنی است که پوست شما را تسکین می دهد و با لایه برداری صورت شما، پف را کاهش می دهد.

اثر ضد التهابی ویتامین C بر روی پوست می تواند به موارد زیر کمک کند:

رادیکال های آزاد که باعث آسیب اکسیداتیو می شوند را خنثی می کند
بهینه سازی سیستم ایمنی برای جلوگیری التهاب
خواص ضد التهابی ویتامین C می تواند به کاهش قرمزی کمک کند، که به نوبه خود می تواند رنگ پوست را یکنواخت کند.
کاهش ترکیبی لکه های تیره، قرمزی و تحریک، رنگ پوستی شفاف و صاف ایجاد می کند.
تاثیر ویتامین C روی پوست به کاهش سیاهی زیر چشم کمک می کند!
سرم های ویتامین C می توانند با حجیم کردن و آبرسانی به ناحیه زیر چشم به صاف کردن خطوط ریز کمک کنند. اگرچه ویتامین C در کاهش قرمزی کلی موثرتر است، برخی افراد می گویند که می تواند به کاهش تغییر رنگ مرتبط با حلقه های زیر چشم کمک کند.

ویتامین C به شکل 10 درصد سدیم آسکوربات با ضخیم شدن درم پلک و پنهان کردن رنگ تیره ناشی از احتقان خون، تیرگی پلک پایین را پس از 6 ماه استفاده بهبود می بخشد. راه های دیگر برای از بین بردن کیسه های زیر چشم ها عبارتند از: از کمپرس سرد استفاده کنید و رتینول را به برنامه مراقبت از پوست خود اضافه کنید.

تولید کلاژن را افزایش می دهد

ویتامین C باعث تحریک کلاژن می شود و از پوست صورت در برابر عوامل مضر مانند آلودگی محافظت می کند. این ماده همچنین به فولیکول های موی شما کلاژن مورد نیاز برای ادامه رشد می دهد و در نتیجه موهای شما را تقویت می کند.

این ویتامین نقش موثری در تولید کلاژن در پوست دارد. دلیل اصلی این است که تولید پروتئین کلاژن در بدن نیاز به ترکیبات خاصی مانند ویتامین C دارد بنابراین اگر این ویتامین به بدن برسد تولید بیشتر و بهتر کلاژن حاصل می شود و این به استحکام بافت پوست کمک می کند.

کلاژن یک پروتئین طبیعی است که با گذشت زمان کاهش می یابد. سطوح پایین کلاژن می تواند منجر به خطوط ظریف و چین و چروک شود. اثر ویتامین C بر روی پوست به عنوان تحریک تولید کلاژن از طریق فرآیند سنتز کلاژن شناخته شده است. در واقع سنتز کلاژن بدون ویتامین C امکان پذیر نیست.

این به این دلیل است که ویتامین C یک کوفاکتور ضروری برای دو آنزیم مورد نیاز برای سنتز کلاژن است:

پرولیل هیدروکسیلاز، که مولکول کلاژن را تثبیت می کند
لیزیل هیدروکسیلاز که استحکام ساختاری را فراهم می کند.

کمک به جلوگیری از افتادگی پوست

تولید کلاژن با خاصیت ارتجاعی و استحکام پوست مرتبط است. وقتی سطح کلاژن شروع به کاهش می کند، پوست شما شروع به افتادگی می کند.

استفاده از سرم ویتامین C می تواند تولید کلاژن را افزایش دهد و منجر به یک اثر سفت کننده کلی شود، یک منبع معتبر در سال 2017 گزارش کرد. این در مورد افتادگی ناشی از پیری طبیعی، آسیب ناشی از استرس اکسیداتیو یا کاهش وزن شدید صدق می کند. این بدان معنی است که می تواند به کاهش ظاهر افتادگی پوست کمک کند و پوست شما را محکم تر و شاداب تر کند.

ویتامین C یک آنتی اکسیدان قوی است

قرار گرفتن بیش از حد در معرض استرس اکسیدان از طریق آلاینده ها یا اشعه ماوراء بنفش با کاهش سطح ویتامین C در پوست همراه است. سطوح ویتامین C نیز در پوست های مسن یا آسیب دیده از نور کمتر است، اگرچه محققان مطمئن نیستند که آیا این علت یا معلول است.

آسیب خورشید توسط مولکول هایی به نام رادیکال های آزاد ایجاد می شود. اینها اتمهایی هستند که یک الکترون از دست داده اند. رادیکال‌های آزاد به دنبال اتم‌های دیگری می‌گردند که از آن‌ها می‌توانند یک الکترون را «بدزدند – و این می‌تواند آسیب قابل توجهی به پوست وارد کند

با ادامه بررسی تاثیر ویتامین C بر روی پوست، مشخص می شود که آنتی اکسیدان ها برای پوست مفید هستند. اما آیا همه ما آنتی اکسیدان ها را می شناسیم؟ ویتامین C یکی از آنتی اکسیدان های قوی است که در کرم ها و محصولات مراقبت از پوست استفاده می شود. ماده اصلی که فعالیت آنتی اکسیدانی قوی ویتامین C را تعیین می کند اسید اسکوربیک است.

یکی از اثرات مثبت آن خاصیت جوان کنندگی و کاهش علائم پیری پوست است. ترکیبات آنتی اکسیدانی مانند ویتامین C رنگ پوست را یکدست و بافت پوست را نرم، صاف و یکدست می کند. به طور کلی، آنتی اکسیدان ها می توانند از آسیب به سلول های پوست جلوگیری کنند.

هنگامی که گفته می شود یک محصول دارای خواص آنتی اکسیدانی است، به این معنی است که می تواند به عنوان یک سد محافظ خوب عمل کند و از سلول های پوست در برابر آسیب های ناشی از رادیکال های آزاد محافظت کند.

به بهبود زخم کمک می کند
شواهد اولیه نشان می دهد که اثر ویتامین C بر روی پوست ممکن است بهبود زخم را تسریع کند و نیاز به تهویه را در بیماران مبتلا به سوختگی شدید کاهش دهد. آنتی اکسیدان های موجود در ویتامین C به بهبود جای سوختگی کمک می کند.با توجه به اثرات آن بر آفتاب سوختگی، جای تعجب نیست که مصرف ویتامین C می تواند بهبود کلی زخم را تسریع کند. بهبود سالم زخم خطر التهاب، عفونت و جای زخم را کاهش می دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.